Продовжуємо розглядати особливості формування податкових документів з обліку ПДВ в конфігурації BAS «Комплексне управління підприємством».
Нагадую, що про налаштування програми для автоматичного створення вихідних податкових документів я писала тут.
Стаття з прикладами формування податкових документів за різних обставин – тут.
Розглянемо ще один цікавий приклад зі схемою «за першою подією».
Приклад №3.
Наша компанія домовилась з клієнтом про поставку певної партії товару за обумовленою в договорі ціною. Товар поставляється під замовлення і тільки після передоплати. Але в договорі також є умова, що ціна при остаточному відвантаженні може змінитись.
В програмі ми створюємо договір з деталізацією розрахунків «по замовленнях» і замовлення на початкову специфікацію:
На виконання умов договору клієнт робить переодоплату на всю суму початкового замовлення. На підставі цього документу формуємо надходження безготівкових коштів:
Здійснюємо контроль заповнення розшифровки платежу і проводимо документ.
Переходимо до формування податкових накладних за січень, не забуваємо актуалізувати розрахунки. На виході маємо по цьому клієнту податкову накладну на авансовий платіж:
Документ створений датою отримання грошових коштів. Він заповнений номенклатурним складом, скопійованим із замовлення, вказаного у якості об’єкта розрахунків. Після реєстрації податкової накладної в ЄРПН, змінюємо її статус в програмі на «Перевірений» та «Зареєстрований в ЄРПН».
Увага! Поля групи «Відображення документа в ЄРПН» стають доступними тільки після зміни статусу документа на «Перевірений».
Після зміни стану «Не зареєстрований в ЄРПН» документа на будь-який інший програма автоматично змінить режим автокоригування на «Формувати Додаток 2 до податкової накладної». І при подальшому переформуванні податкових документів за допомогою автоматичної обробки цей документ не буде змінюватись.
Наша компанія після отримання авансу від покупця замовила для нього обумовлений товар і в лютому місяці отримала його. Але виявилося що, в зв’язку з ринковими коливаннями, ціна постачання змінилась більше, ніж на 10 відсотків. І тому, керуючись пунктами договору, наша компанія перерахувала ціну відвантаження для клієнта.
Позаяк ціна поставки та її загальна сума змінились, ця господарська операція потребує виписки додаткових податкових документів. Що програма і робить – а саме:
- Формує датою реалізації Додаток 2 до податкової накладної з коригуванням ціни:
- Формує датою реалізації податкову накладну на суму перевищення реалізації над авансом:
Відповідно до ПКУ в більшості випадків датою нарахування ПДВ - датою виникнення податкових зобов'язань і права на податковий кредит вважається дата події, що сталося раніше - оплати або відвантаження. Тобто, момент визначення бази оподаткування ПДВ найчастіше визначається «за першою подією». Однак у ряді випадків нарахування можуть проводитися, наприклад, по оплаті (касовий метод) або по відвантаженню (метод нарахування).
Касовий метод здебільшого застосовується в державному секторі. При поставці товарів і послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів датою виникнення податкових зобов'язань є дата зарахування коштів на банківський рахунок платника податку (тобто, «по оплаті»).
А наприклад, для операцій фінансової оренди датою виникнення податкових зобов'язань у орендодавця є дата фактичної передачі об'єкта фінансової оренди в користування орендарю (тобто, «по відвантаженню»).
Використання схеми визначення бази ПДВ «По відвантаженню».
Для відпрацювання прикладу створюємо в системі договір зі значенням поля «Момент визначення бази ПДВ», що дорівнює «По відвантаженню»:
Зверніть увагу на те, що в даному випадку поле «Номенклатура заповнення податкових на аванс» відсутнє як таке.
Оформимо надходження авансу від клієнта на суму 20 000 грн.
і вкажемо в якості підстави платежу новостворений договір:
Далі проведемо відвантаження товару клієнту на суму 18 000 грн.: