Пн.-Пт. 8:30 - 17:30
(0552) 70 14 30

Індексація грошових доходів населення – встановлений законодавством України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. (ст. 1 Закону про індексацію грошових доходів громадян, далі Закон).

Індексації підлягають тільки постійні грошові доходи громадян, отримані ними в гривні на території України: заробітна плата, пенсії, стипендії тощо. Разові доходи: премії, призи, виграші, виплати за одноразові роботи і т.п. не індексуються.

Проводити індексацію доходів зобов’язані підприємства, установи та організації всіх форм власності та господарювання, а також фізичні особи, які використовують найману працю.

По суті, індексація є складовою заробітної плати в частині додаткової заробітної плати. Тому, за її невиплату роботодавець несе відповідальність як за невиплату заробітної плати, а працівник, в свою чергу, може звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому суми індексації.

Якщо на вашому підприємстві індексація досі не нараховувалася, рекомендую почати це робити.

У всіх програмах «1С:Підприємство» і BAS механізм настройки і нарахування індексації співробітникам підприємства аналогічний.

Індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи. Доходи від роботи за сумісництвом на умовах погодинної оплати поза основним місцем роботи індексуються в розмірі, який, з урахуванням оплати праці за основним місцем роботи, не перевищує прожиткового мінімуму для працездатної особи. Як правило, зовнішнім сумісникам зарплату не індексують. Мається на увазі, що ця процедура проводиться для них за основним місцем роботи.

Контрольні приклади моделювалися: для ред.1.2. – в конфігурації «Зарплата і управління персоналом для України», для ред.2.0 і вище – «BAS Бухгалтерія.ПРОФ».

Для розрахунку індексації заробітної плати необхідно задати два взаємозалежних елементи: базовий місяць і коефіцієнт індексації.

Базовий місяць – місяць підвищення тарифних ставок (окладів) незалежно від розміру підвищення, в тому числі і для новоприйнятих працівників.

Зверніть увагу! У програмі базовий місяць встановлюється не для співробітника, а для посади. Наприклад, менеджеру підрозділу «Відділ збуту» було підвищено оклад з 1 січня 2020 року. І з тих пір посада була вакантною, співробітника на неї взяли, скажімо, в березні 2020 року – базовий місяць ми встановимо – січень 2020 роки (місяць підвищення окладу посади «менеджер», а не місяць прийому на роботу співробітника на дану посаду).

Встановлюється даний параметр для кожної комбінації «Посада-Підрозділ» за допомогою документа «Зміна параметрів розрахунку індексації (за посадами)».

В полі «Дата зміни» встановлюється перше число базового місяця. І, як видно на малюнку, якщо посада «менеджер» існує в декількох відділах, базовий місяць потрібно встановити для кожного відділу окремо.

Документ може бути сформований на підставі документа «Кадрове переведення», яким змінюють умови оплати праці співробітників, або введений самостійно.

Передбачена можливість автоматичного заповнення документа згідно актуальної штатної розстановки по кнопці «Заповнити».

Зазвичай доступ до зазначеного документа можна здійснити через підсистему «Зарплата і кадри». Якщо ви не змогли знайти цей документ, завжди можна скористатися меню «Операції» (ред.1.2.) або командою «Всі функції» (ред.2.0 і вище).

Для програми «Зарплата і Управління Персоналом для України» документ доступний через меню «Розрахунок зарплати організацій»:

Показник «Коефіцієнт індексації» обчислюється на підставі щомісячних індексів інфляції, які публікуються Держстатом та вносяться в систему обліку користувачем. Дані про індекси інфляції зберігаються в однойменному регістрі.

У конфігураціях редакції 1.2 доступ до даного регістру здійснюється через меню «Операції» – «Регістри відомостей» – «Індекси інфляції»:

В програмах BAS – в розділі «Настройки обліку зарплати» або за допомогою команди «Всі функції» – «Регістри відомостей»:

Актуальні індекси інфляції автоматично додаються в регістрі відомостей при оновленні конфігурації.

Однак слід враховувати, що вихід оновлень конфігурації не прив’язаний до зміни індексів інфляції, і в одному оновленні може бути нова інформація про індекси інфляції за декілька місяців.

Якщо у вас не оформлено Ліцензійне супроводження, вам доведеться відстежувати зміни і вносити інформацію в ручному режимі.

Щоб довідники з нормативними величинами для розрахунку зарплати: ставки податків і зборів, індекси інфляції, мінімальна зарплата, прожиткові мінімуми, оновлювалися автоматично, використовуйте RDI Service. Детальніше про цей сервіс читайте тут:

Ссылка

План видів розрахунків «Нарахування» містить список нарахувань, які використовуються при обліку заробітної плати працівників організацій.

У програмі передбачений ряд базових нарахувань, в тому числі вид нарахування «Індексація зарплати». Оскільки дане нарахування повинно бути щомісячним, його потрібно призначити кожному співробітнику, який працює на підприємстві.

Для новоприйнятих працівників список нарахувань вказується в документі «Прийом на роботу»:

Для співробітників, які вже працюють в компанії, можна скористатися документом «Кадрове переведення», з встановленим прапорцем «Змінити умови оплати праці»:

Розмір нарахування «Індексація зарплати» необхідно встановити рівним «1».

У програмах BAS ознакою актуальності нарахування є те, що його розмір не дорівнює «0». Тому будь-яке нарахування, розмір якого буде дорівнює «0», буде ігноруватися.

Тепер, при автоматичному заповненні документа «Нарахування зарплати» вид нарахування «Індексація зарплати» буде заповнюватися і розраховуватися для кожного співробітника.

При веденні спрощеного кадрового обліку для того, щоб при нарахуванні заробітної плати виконувався розрахунок індексації, необхідно в картці співробітника встановити позначку «Нараховується індексація».

Нагадую, що заробітна плата індексується в межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Тобто індексується не вся заробітна плата, а тільки та її частина, яка не перевищує прожитковий мінімум для працездатних громадян.

Тому актуальні значення прожиткових мінімумів також повинні бути внесені в програму обліку. Якщо у вас налаштований RDI-сервіс, програма зробить це автоматично.

Як заповнити ці та інші реквізити, необхідні для розрахунку зарплати і податків вручну, я писала тут:

https://www.hotkey.ua/sovety/kak-vnesti-novye-predely-nalogov-v-programmu-1s-pidpriyemstvo-8-3-dlya-rascheta-zp-za-yanvar-2020-g/

Як НЕ індексувати заробітну плату?

Виходячи з норм Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р № 1078 виходить наступне: якщо регулярно підвищувати заробітну плату і таким чином постійно міняти базовий місяць для проведення індексації, то сума індексація буде дорівнювати нулю.

Але слід пам’ятати, що розмір збільшення окладу для співробітника повинен бути більше, ніж сума індексації за місяць, в якому підвищується зарплата.

Як правило, підприємства збільшують своїм працівникам оклади (з метою уникнути нарахування індексації) в місяці, коли коефіцієнт індексації перевищує 103% – поріг індексації, встановлений ст.4. Закону про індексацію грошових доходів громадян. В цьому випадку сума підвищення окладів повинна бути більше, ніж розрахована сума індексації. Наприклад, якщо розмір індексації дорівнює 33,22 грн., то збільшити оклад потрібно не менше, ніж на цю суму.

Якщо ви піднімете зарплату співробітникам на місяць раніше – розмір підвищення може дорівнювати 1 гривні.

Як це працює:

Базовий місяць – січень 2019 року

Індекси інфляції в 2019 році склали:

лютий 2019 р. – 100,5%;

березень 2019 р. – 100,9%;

квітень 2019 р. – 101,0%.

травень 2019 р. – 100,7%.

Розрахуємо проміжні коефіцієнти індексації (будемо множити коефіцієнти індексації, до тих пір, поки їх добуток не перевищить 103% (поріг індексації):

лютий – 100,5 <103,0 (поріг не перевищено, право на індексацію не виникає)

березень – 1,005х 1,009 х 100 = 101,4 <103,0 (поріг не перевищено, право на індексацію не виникає)

квітень – 1,005х 1,009 х 1,01 х 100 = 102,4 <103,0 – (поріг не перевищено, право на індексацію не виникає)

травень – 1,005х 1,009 х 1,01 х 1,007 х 100 = 103,1 <103,0 – поріг перевищено.

Отже, індекс споживчих цін наростаючим підсумком за період лютий-травень склав 103,1 і перевищив поріг індексації.

Оскільки травневий індекс інфляції опублікований в червні, то вперше індексуватися буде заробітна плата за липень. Тому підвищивши співробітнику зарплату в червні на 1 грн. (Сума індексації за червень дорівнює нулю; підвищуємо оклад на суму, яка більше індексації), міняємо йому базовий місяць на червень – і в результаті уникаємо необхідності індексувати зарплату в липні.

Таким чином ви економите кошти підприємства на оплату праці найманим працівникам.

Фахівці-консультанти команди HOTKEY мають величезний досвід розробки методик оформлення різних господарських операцій в системах обліку.

Звертайтеся до нас за телефоном: 095-287-6110 або за контактами, вказаними у відповідному розділі.

RDI Service і інші корисні служби будуть доступні для Вас після оформлення з нашою компанією Договору Абонентського супроводу. Про переваги цього договору читайте тут.

Ссылка

Олена Албіхіна,

Сертифікований консультант-методист HOTKEY,

Експерт з автоматизації бізнес-процесів.

Підписуйся на корисну розсилку
І дізнавайся про нові акції і спецпропозиції першим!